Τα Νέα του ΙΔ.ΙΣ.ΜΕ

Πρόγραμμα "Πέρα από τα Σύνορα" 2018

Πρόγραμμα "Πέρα από τα Σύνορα" 2018

Κυριακή, 26 Αυγούστου
05:30 -11:30 Διάνοιξη μονοπατιών - Φυσιολατρική Κίνηση Βριλησσού
10:00 - 12:00 Μαθήματα κατάδυσης για παιδιά, Roberto Calich, εκπαιδευτής ελεύθερης κατάδυσης

Εικαστικά Δρώμενα
10:00-13:00 / 18:00-20:00
Έκθεση ζωγραφικής, Χρήστος Μποκόρος
Έκθεση γλυπτικής, Αλέξανδρος Ζυγούρης

20:00 Καλωσόρισμα
20:30 Ειδική Προβολή «Μικρό μου Καστελλόριζο», Νίκος Καρακώστας | Ελλάδα, 78'
21:50 Q/A
22:00 Ειδική Προβολή «Όσον ζης», Σύλλογος Ελλήνων Αρχαιολόγων | Ελλάδα, 24'
22:30 Q/A
22:45 Χορευτικό παιδιών Καστελλορίζου / Χορευτικό ενηλίκων Καστελλορίζου
23:00 Συναυλία, Γιώργος Πούλος και οι δεξιοτέχνες μουσικοί του

Δευτέρα, 27 Αυγούστου
05:30 -11:30 Διάνοιξη μονοπατιών - Φυσιολατρική Κίνηση Βριλησσού
09:30 - 11:30 / 18:00 - 20:00
Μαθήματα κατάδυσης για παιδιά, Roberto Calich, εκπαιδευτής ελεύθερης κατάδυσης
12:00 - 14:00 Σεμινάριο κινηματογράφησης για παιδιά, Στάθης Γαλαζούλας, σκηνοθέτης - κινηματογραφιστής

Εικαστικά Δρώμενα
10:00-13:00 / 18:00-20:00
Έκθεση ζωγραφικής, Χρήστος Μποκόρος
Έκθεση γλυπτικής, Αλέξανδρος Ζυγούρης

19:45 Διάλεξη, Χρήστος Μποκόρος
20:15 Τρίο Εγχόρδων
20:30 «Ένα δέντρο θυμάται», Κώστας Φόλλας | Ελλάδα, 90'
22:00 Q/A
22:15 Τρίο Εγχόρδων
22:30 «Hermana», Enver Arcak | Τουρκία, 28'
23:00 Q/A
23:15 «Θεσσαλονίκη 1917: η φωτιά που γέννησε μια πόλη», Γρηγόρης Βαρδαρινός | Ελλάδα, 62'
24:15 Q/A

Τρίτη, 28 Αυγούστου
05:30 -11:30 Διάνοιξη μονοπατιών - Φυσιολατρική Κίνηση Βριλησσού
09:30 - 11:30 / 18:00 - 20:00
Μαθήματα κατάδυσης για παιδιά, Roberto Calich, εκπαιδευτής ελεύθερης κατάδυσης
12:00 - 14:00 Σεμινάριο κινηματογράφησης για παιδιά, Στάθης Γαλαζούλας, σκηνοθέτης - κινηματογραφιστής

Εικαστικά Δρώμενα
10:00-13:00 / 18:00-20:00
Έκθεση ζωγραφικής, Χρήστος Μποκόρος
Έκθεση γλυπτικής, Αλέξανδρος Ζυγούρης

20:00 Ομιλία, Γιάννα Τριανταφύλλη, εκπρόσωπος ΕΡΤ
20:15 Τρίο Εγχόρδων
20:30 «The Legend of the Ugly King», Hüseyin Tabak | Γερμανία, Αυστρία, 122'
22:30 Τρίο Εγχόρδων
22:45 «Ψυχές των Συνόρων», Τάκης Μπαρδάκος | Ελλάδα, 50'
23:35 Q/A

Τετάρτη, 29 Αυγούστου
05:30 -11:30 Διάνοιξη μονοπατιών - Φυσιολατρική Κίνηση Βριλησσού
09:30 - 11:30 / 18:00 - 20:00
Μαθήματα κατάδυσης για παιδιά, Roberto Calich, εκπαιδευτής ελεύθερης κατάδυσης
12:00 - 14:00 Σεμινάριο κινηματογράφησης για παιδιά, Στάθης Γαλαζούλας, σκηνοθέτης - κινηματογραφιστής

Εικαστικά Δρώμενα
10:00-13:00 / 18:00-20:00
Έκθεση ζωγραφικής, Χρήστος Μποκόρος
Έκθεση γλυπτικής, Αλέξανδρος Ζυγούρης

19:45 Διάλεξη, Prof. Jo Fox, Ινστιτούτο Ιστορικών Ερευνών, Πανεπιστήμιο Λονδίνου
20:15 Τρίο Εγχόρδων
20:30 «Living with Walls», Sherif Fathy Salem | Παλαιστίνη, 52'
21:20 Q/A
21:35 «Kalimera from Beirut», George Eid | Λίβανο, 35'
22:10 Q/A
22:25 Τρίο Εγχόρδων
22:40 «Λουλούδια που Μαράθηκαν Νωρίς, Κακόπετρος 28 Αυγούσου 1944», Ματθαίος Φραντζεσκάκης & Βίκη Αρβελάκη | Ελλάδα, 66'
23:45 Q/A
24:00 «Απαγορευμένη Επίσκεψη», Νίκος Θεοδοσίου | Ελλάδα, Ισπανία, 35'
24:35 Q/A

Πέμπτη, 30 Αυγούστου
05:30 -11:30 Διάνοιξη μονοπατιών - Φυσιολατρική Κίνηση Βριλησσού
09:30 - 11:30/ 18:00 - 20:00
Μαθήματα κατάδυσης για παιδιά, Roberto Calich, εκπαιδευτής ελεύθερης κατάδυσης
12:00 - 14:00 Σεμινάριο κινηματογράφησης για παιδιά, Στάθης Γαλαζούλας, σκηνοθέτης - κινηματογραφιστής

Εικαστικά Δρώμενα
10:00-13:00 / 18:00-20:00
Έκθεση ζωγραφικής, Χρήστος Μποκόρος
Έκθεση γλυπτικής, Αλέξανδρος Ζυγούρης

19:45 Ομιλία, Διαμαντής Παπαδόπουλος, Φυσιολατρική κίνηση Βριλησσού
20:15 Τρίο Εγχόρδων
20:30 «Mother Derdo and the Walnut Tree», Serdar Onal | Τουρκία, Αρμενία, 68'
21:40 Q/A
21:55 «Κάποτε ήμασταν αντάμα», Ιωάννα Νεοφύτου | Ελλάδα, 15'
22:10 Q/A
22:25 Τρίο Εγχόρδων
22:40 «The Other Side of Everything», Mila Turajlic | Σερβία, Γαλλία, Κατάρ, 103'
24:20 Q/A

Παρασκευή, 31 Αυγούστου
10:00 - 14:00 Σεμινάριο κινηματογράφησης για παιδιά, Στάθης Γαλαζούλας, σκηνοθέτης - κινηματογραφιστής

Εικαστικά Δρώμενα
10:00-13:00 / 18:00-20:00
Έκθεση ζωγραφικής, Χρήστος Μποκόρος
Έκθεση γλυπτικής, Αλέξανδρος Ζυγούρης

20:00 «Σχεδόν Σαράντα»,Stand up comedy, Γιώργος Χατζηπαύλου
21:00 «Από την Αφρική με αγάπη - Ελληνοαιθιοπικά», Χριστίνα Βάζου | Ελλάδα, Αιθιοπία, 47'
21:50 Q/A
22:05 «Το Μπαλκόνι - Μνήμες Κατοχής», Χρύσανθος Κωνσταντινίδης | Ελλάδα, 100'
23:45 Q/A

Σάββατο, 1 Σεπτεμβρίου
10:00 - 14:00 Σεμινάριο κινηματογράφησης για παιδιά, Στάθης Γαλαζούλας, σκηνοθέτης - κινηματογραφιστής

Εικαστικά Δρώμενα
10:00-13:00 / 18:00-20:00
Έκθεση ζωγραφικής, Χρήστος Μποκόρος
Έκθεση γλυπτικής, Αλέξανδρος Ζυγούρης

20:00 Ομιλία, Roberto Calich, εκπαιδευτής ελεύθερης κατάδυσης
20:15 «Νέα Εποχή», Πέγκυ Ζούτη | Ελλάδα, 12'
20:30 Q/A
20:45 «Σόλων, ταξίμι στο χρόνο» Γιάννη Αδρίμη | Ελλάδα, 20'
21:05 Q/A
21:15 «Cambodian Textiles, Tatsuhito Utagawa | Ιαπωνία, 81'
22:35 Q/A
23:00 «Η Κυρά της Ρω», Θεατρική παράσταση, Φωτεινή Μπαξεβάνη, Κατερίνα Μπερδέκα (σκην.)

Κυριακή, 2 Σεπτεμβρίου
Εικαστικά Δρώμενα
10:00-13:00 / 18:00-20:00
Έκθεση ζωγραφικής, Χρήστος Μποκόρος
Έκθεση γλυπτικής, Αλέξανδρος Ζυγούρης

19:00 Τελετή Λήξης
19:30 Ειδική Προβολή «Από το σιτάρι στο ψωμί», 3ο Νηπιαγωγείο Αρχαγγέλου Ρόδου | Ελλάδα, 13'
19:45 Ομιλία, Στάθης Γαλαζούλας, σκηνοθέτης - κινηματογραφιστής
19:55 Ειδική προβολή «Το Φεστιβάλ Πέρα από τα Σύνορα μέσα από τα μάτια των παιδιών»
20:05 Απονομή παιδικών βραβείων
20:15 Ειδική Προβολή «Olives Groves in the Aegean», Albert Knechtel & Carol Drinkwater | Γαλλία, 50'
21:05 Q/A
21:20 Απονομή βραβείων 3ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ «Πέρα από τα Σύνορα»
21:45 Χορευτικό παιδιών Καστελλορίζου / Χορευτικό ενηλίκων Καστελλορίζου
22:00 Συναυλία, Ελένη Τσαλιγοπούλου, Boğaz Musique

12.06.2018